Okos mobileszközök
“Az alábbiakban a mobiltanulás során használható, ma elterjedt elektronikus eszközöket tekintjük át. … nem minden szerző tekinti mindet a mobiltanulás eszközének, hiszen akinél lényeges a résztvevők (tanulók, tanárok, segítő személyzet) közötti kapcsolattartás, tartalomlétrehozás, és ezt minden más tanulási tevékenységgel együtt a mobileszközzel kívánja megvalósítani, annál nem fog szerepelni például a walkman, MP3 lejátszó, digitális kamera. Viszont, ha úgy nézzük, hogy melyek azok az elektronikus eszközök, amelyek bevonhatók a szervezett oktatás egy kurzusába bizonyos pontokon, akkor széles palettát állíthatunk össze. Mi az alábbi eszközöket találtuk, amelyekre példát vagy felhasználási területet is megjelölünk:
- mobiltelefonok: korlátozott webtartalmak, optimalizált tartalmak;
- okostelefonok: komplexebb webtartalom, oktatóprogramok;
- tabletek: például iPad, Playbook, Galaxy Tab; tetszőleges webtartalom, teljes körű multimédia;
- phabletek (táblatelefonok): a táblagép és az okostelefon hibridje, például Samsung Galaxy Note;
- PDA: Personal Digital Assistants, például Palm;
- eBook olvasó: például Kindle; elektronikus könyv;
- notebook, netbook: laptopszerű funkcionalitás;
- laptop: PC-szerű funkcionalitás;
- MP3 lejátszók: például iPod; hangoskönyv, nyelvi oktatás, hangrögzítés, utasítások vagy tartalom hangban;
- walkman: hangoskönyv, nyelvi oktatás;
- digitális kamera: tartalomhoz, tartalomba ágyazott médiához.
A fenti esetekben mobil az eszköz, a használója, ezen kívül soknál mobil az internetes kapcsolat, a lehetőségek és a megtapasztalás. Most már adott, hogy hely- és időfüggetlen legyen az előző alfejezet végén felvázolt tanulás. Ezen eszközök ellenpontjaként hozzák fel sokan logikusan a PC-s tanulást, ahol a hely (a személyi/saját/családi/iskolai számítógép) kötött. Az okostelefonok, tabletek stb. kézi eszközök esetében ki szokták emelni, hogy személyesek: mindig magunkkal hordjuk, információkhoz jutunk segítségükkel, interakcióba is lépünk velük, tevékenységeink irányításában részt vesznek. Többször kimutatták, hogy a magas minőségű, sok szolgáltatást nyújtó, sok alkalmazás telepítését lehetővé tevő okostelefonokat és phableteket a gazdájuk „magukért szereti”, és akkor sem térne át más termékre, ha az jobban illeszkedne igényeihez.” [2]
Források
- L. Naismith, P. Lonsdale, G. Vavoula, M. Sharples: Literature Review in Mobile Technologies and Learning, Futurelab Literature, Review Series, Report No 11., ISBN: 0-9548594-1-3, Futurelab, Harbourside, 2004.
- A. Berecz és Gy. Seres: „Mobilizáljuk az e-learninget”, in Journal of Applied Multimedia 2./VIII./2013, Journal of Applied Multimedia 2./VIII./2013, Kiadó: Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, Multimédia az oktatásban szakosztály, 2013.08. pp. 49–58. ISNN: 1789-6967, látogatva 2017.05.10.