E-learning rendszerek sikerességének mérésére kifejlesztett modellek (Assiri et al.)
Az e-learning modellek sikerességének mérésére készített modelleknek is nagy irodalma van. Ezeket két nagy csoportba sorolta, valamint megadta egy osztályozási rendszerüket 2012-es cikkében Assiri, Berri és Chikh [1]. Szerintük az e-learning rendszerek kiértékelése során legtöbbször két széles aspektusra fókuszálnak [1]:
- IT aspektus: Magába foglalja a rendszer-, szolgáltatás-, tanulásminőséget. Ide tartozik még az ember–számítógép interakció kiértékelése és a felhasználói elégedettség is.
- Oktatási, pedagógiai aspektus: A tartalmat fedi le, és osztályozása két irányon alapszik:
- Az e-learning rendszer környezetének használata, amelynek négy dimenziója van:
- Oktatási: A tanítás és tanulás pedagógiai aspektusaihoz és módszereihez kapcsolódik.
- Technikai: Az e-learning rendszer fejlesztéséhez használt technológiákra koncentrál.
- Mérnöki: Az e-learning rendszer fejlesztésével foglalkozik a rendszerfejlesztés életciklusán keresztül.
- Társadalmi-gazdasági: A rendszer megvalósításával foglalkozik a források és felhasználók széles közössége általi elfogadás szempontjából.
- Négy kritériumon keresztüli kiértékelés (angol rövidítéssel a 4W):
- Who: Kik? A tanulási rendszer érdekeltjeivel (stakeholders) és résztvevőivel foglalkozik.
- What: Mit? Az értékelt e-learning rendszerelemek.
- When: Mikor? Az e-learning rendszer fejlesztési fázisa, amelyben a kiértékelés történik.
- Which: Melyiket? A rendszer értékeléséhez használt módszer.
[1] rámutat arra, hogy a legtöbb kiértékelés az e-learning rendszerek szoftveroldalára koncentrál, és a tervezők, oktatók, hallgatók végzik azokat. A kutatásban vizsgált 12 kiértékelési modellt az alábbi ábrán helyezték el.
Az x tengelyen a bevont szerepeket látjuk, amely szerint az e-learning rendszerekbe a tanuló a leginkább bevont, hisz ő a fő felhasználó. A menedzser a legkevésbé, őt az ábrán nem is helyezték el. Az y tengely azt mutatja, hogy mit értékelnek ki a modellek; öt fő kritériumot azonosítottak be, amelyek az IT-hoz, illetve az oktatáshoz tartoznak. A sárga négyzetekben a számok a cikkben vizsgált modelleknek adott sorszámok. A vízszintes és függőleges vékony kék sávok mutatják, hogy melyik szereplő mely kritériumokat értékeli az egyes modellekben.
A nagy ellipszis arra irányítja rá figyelmünket, hogy az e-learning rendszerek kiértékelésében a szoftverre koncentrálnak elsődlegesen. Az oktatási dimenziót csak néhány szerző veszi figyelembe. Az is látható, hogy a kiértékeléseket tervezők, oktatók és tanulók készítik, és nincsenek bevonva a fejlesztők és az adminisztrátorok. Továbbá ezekben a modellekben a rendszerfejlesztési életciklus korai szakaszára nincs kiértékelés, pedig ekkor kiszűrhetőek azok a projektek, amelyek nem illeszkednek a környezetükhöz, vagy nincs rájuk elegendő erőforrás.
Források
- Assiri, J. Berri és A. Chikh: „Classification and tendencies of evaluations in e-learning”, in Education and e-Learning Innovations (ICEELI), 2012 International Conference on, Kiadó: IEEE, 2012, ISBN: 978-1-4673-2225-6, pp. 60–65.