Digitális történetmesélés
A digitális történetmesélés lényege a jól megírt történet elmesélése – az eszköz-/ technológia integrált használata a tartalmak kifejezését szolgálja.
„A digitális történetmesélés… módszertanát az Egyesült Államokban fejlesztették ki a ‘90-es évek közepén, amikor egy alkotócsoport, melynek kiemelkedő tagjai Joe Lambert, Dana Atchley és Nina Mullen voltak, a közösségi művészet lehetőségeit kutatva dolgozta ki az eljárás lépéseit a kaliforniai Center for Digital Storytelling (ma: StoryCenter) központban. Céljuk az volt, hogy egyszerű technológiahasználat segítségével bárki elmesélhesse élettörténetét, kifejezhesse magát… A DST a klasszikus történetmondás hagyományaira épít, digitális eszközök segítségével könnyedén életre kelthetőek és megoszthatóak az egyéni narratívumok” [1, pp. 22-23].
„A DST azóta bejárta a világot, mozgalommá nőtte ki magát, az online megosztás által a világ minden pontjáról megismerhetőek emberi sorsok, egyéni élethelyzetek, társadalmi jelenségek. A csoportos foglalkozásokon meghatározott lépések segítségével kerülnek felszínre a többnyire még soha meg nem fogalmazott történetek. A csoporttagok folyamatos interakciói és a csoportvezető koordinatív tevékenysége segítik elő a végső produktum megszületését. Az önreflexió és a társas reflexiók adnak támpontot az alkotónak a szöveg, a hang és a videó létrehozásában” [1, p. 23].
Lanszki Anita szerkesztette Digitális történetmesélés a nevelési-oktatási folyamatban [1] tanulmánykötet több oldalról foglalkozik a digitális történetmeséléssel: a didaktika és az iskolapedagógia oldaláról, bemutatja ezt a komplex tanulásszervezési eljárást, a tanulói problémamegoldásra gyakorolt hatásával, mobil eszközökkel megvalósításával és mint projektalapú tanítási-tanulási módszerrel. Magyarországon a Virtuális Egyetem Digitális történetmesélés az oktatásban című intenzív nyílt online kurzusokat is indít a köz- és felsőoktatás tanárainak képzésére.
Források
- Lanszki Anita (szerk.): Digitális történetmesélés a nevelési-oktatási folyamatban, Eger, Líceum Kiadó, 2017. ISBN: 978-615-5621-61-1. p. 350. Látogatva: 2018.09.01.